Ahsap Tasarim Yarışması

Hakkımızda

Orfamder

ORFAMDER yardımlaşma ve dayanışmanın ibadet bilinciyle öğrencilikten bu tarafa doya doya yaşandığı bir çatıdır. Dünyanın öznesi olan insanın “iyi” olması iyiliğin yayılmasının birinci şartıdır. Dünyada yapılacak en kıymetli iyiliğin, insanlara yapılan iyiliğin olduğuna inanıyoruz. Bu yönüyle ORMAN FAKÜLTELİLER DERNEĞİ (ORFAMDER) iyilikseverler birlikteliğidir. ORFAMDER, üniversite yıllarında ve kurulan gelecekte, dostluk ve kardeşlik temeli üstünde yükselen bir gönül hareketidir.

ORFAMDER olarak birinci işimizin; Orman Fakültelerinde okuyan gençlerimize destek olmak olduğuna karar verdik. Üretebilen bir gençlik için mesleki rehberlik faaliyetlerinin hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Orman Mühendisi, Orman Endüstri Mühendisi, Peyzaj Mimarı ve diğer meslektaşlarımızın sektör bilinci ile hareket etmelerini ve sektörlerinde birer aktör olarak yer almalarını istiyoruz. Bu bilinci yaygınlaştırmak için dernek bünyemizde “Orman Fakülteliler Kariyer Merkezi (OKAMER)” birimi oluşturduk.

“Orman Fakülteli” olmak, ayni zamanda girişimci ve üretken olmaktır. Orman ve ağaç, Orman Fakültelilere emanet edilmiştir. Ağaç bizim ekmek kapımızdır. Ağacın en iyi girişimcisi ve katma değer katanı Orman Fakülteliler olmalıdır. Orman Fakülteliler daha mezun olmadan bu sektörün farkında olmalıdırlar.

ORFAMDER, ağaç ve orman sektörünün tanıtıldığı, girişimcilik örneklerinin ve tecrübelerinin aktarıldığı “Orman Fakülteliler Kariyer Semineri” programını Orman Fakültelerinde yaparak, “Girişimci Ormancıları” gün yüzüne çıkartmayı amaçlamaktadır. İş arayan değil, iş kuran Orman Fakülteliler olması için gençlerimizin içindeki girişimcilik ruhunu gıdıklamaktayız. Sektör-Meslektaş beklentilerinin uyum içinde olması için meslektaşlarımızın “iyi takip ve iyi donanım” bilincine sahip olmaları gerektiği konusunda da farkındalık çalışmaları yapıyoruz.

Ahsap Tasarim Yarismasi
Mükemmellik olağanüstü şeyler yapmakla değil, sıradan şeyleri olağanüstü iyi yapmakla elde edilir.

Orman Mühendisleri uzun yıllardır, kamuda istihdam konusunda büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bu zorlukların yaşanmasında Orman Fakültelerinin sayısının artmasının yanında kamu istihdam politikalarının da doğrudan etkisi olmuştur.